בשיתוף המכון האיטלקי לתרבות-חיפה 
גדולי הציור בוונציה 
ד"ר  אפי  זיו 
מרצה לאמנות  מיתולוגיה-יוונית  נצרות

 

וונציה, למרות מיקומה הגיאוגרפי "במגף האיטלקי", הייתה חלק מן האימפריה הרומית המזרחית שקונסטנטינופול בירתה, ומתוך כך, אימצה את הסגנון הביזנטי באמנות שאפיין את האימפריה המזרחית, והיה הדומיננטי בדורות הראשונים. 
הסגנון העיצובי שאוב ממסורות התרבות היוונית והרומית, ומציג בעיקר עלילות וטקסטים דתיים, וייצוגי השלטון. 
עם השחרור מההשפעה הביזנטית, הלך והתפתח בימי הרפובליקה הוונציאנית, סגנון הייחודי לוונציה, שאף כונה בהמשך "אסכולת וונציה". מימי הציירים יאקופו בליני ועד יאקופו טינטורטו, פיתחו אומני וונציה את ”האסכולה הוונציאנית" שקשרה יופי, פאר עושר ותאטרליות, עם מסתורין הומניזם ושמימיות. ממשיכיהם היו ג'ורג'ונה, טינטורטו וטיציאן מבשרי הבארוק, שהלך והשתרש ברומא ובכל רחבי המגף. 
סקירת יצירות וורונזה ונופי וונציה של קאנאלטו, ומולם ציורי התקרות הייחודיים לג'ובאני בטיסטה טייפולו, בהם פיתח את אמנות הטעיית עין הצופה ("trompe l'oeil") והביאה לשיאים מעוררי השתאות.


8 מפגשים, ימי שני בשעה 10:00 
מנוי 295 ₪  כרטיס בודד 55 ₪ 

 

4.11.19   "כל ההתחלות"
השפעת המסורת הביזנטית באמנות על הציור בוונציה. השפעת הרנסנס המתבסס בפירנצה על סדנאות האומנים בוונציה. הצייר יאקופו בליני שמפתח טכניקת ציור עצמאית, מייסד סדנה מוערכת ושושלת ציירים ותלמידים.

2.12.19 "יאקופו בליני ובניו ג'ובאני וג'נטילה"
סדנאות הציור בוונציה של המאה ה-15 נשלטו על ידי בני משפחת בליני, האב יאקופו ובניו ג'ובאני וג'נטילה. למרות השפעות הרנסנס הפירנצאי, נשמרו הבדלי סגנון בין השתיים, והסגנון העצמאי שהתפתח כונה "אסכולת וונציה".

6.1.20 "מאנטנייה,  קארפאצ'ו,  ג'ורג'ונה"
אנדרה מאנטניה, חתנו של יאקופו בליני, החל בחקר הפרספקטיבה והקצרת הדמויות, שעיצובן, ברוב המקרים העיד על גישה פיסולית. ויטורה קארפאצ'ו, תלמידו של ג'נטילה בליני נודע במחזור ציוריו חיי הקדושה אורסולה. ג'ורג'ונה  שצייר כמסורת פירנצה דווקא, ישירות על הבד ללא רישום מקדים, והושפע מלאונרדו דה וינצ'י. מציוריו הנודעים וונוס הנמה והסערה.

3.2.20 "ציירי המאה ה-15 בוונציה"
ציורי קרלו קריוולי והפרספקטיבה המפתיעה שיצר בעבודותיו, סבסטיאנו דל פיומבו וציורי המיתולוגיה, ציירי משפחת  וויוריני שעיטרו כנסיות בוונציה. אנטונלו דה מסינה, הסיציליאני שהכיר לאיטלקים את ציור השמן, והעדיף אותו על פני מסורת הטמפרה

12.3.20  "טיציאן"
הצייר טיציאנו וצ'ליו המכונה טיציאן, מגדולי הציירים בתולדות האמנות. מחדש ומשפיע על בני דורו ואלו שבאו אחריו. שכלל השימוש בצבעי השמן והנחת המכחול על הבד ללכידת האור, ויצר תיאורים מרהיבים של טקסטורות ואפיונים פסיכולוגיים מרתקים של הדמויות שהנציח. כבר בימיו התפרסם הן באיטליה והן במרכזי האמנות באירופה. מהפכן מבשר הבארוק .

29.06.20 "טינטורטו" (הועבר מ-4.5.20) 
יאקופו טינטורטו, החל להתמחות בסדנת טיציאן והושפע ממורו באופן השימוש בצבע, וממיכלאנג'לו בעיצוב הדמויות. 
יצירתו המרהיבה בסקואולה די סן רוקו מרתקת אמנים וצופים עד היום. וונציה משופעת ביצירות משלו, ושל צאצאיו וממשיכיו.

6.7.20 "פאולו וורונזה" (הועבר מ-8.6.20) 
ציורי הענק של פאולו ורונזה תיארו מוטיבים מן ההווי, הדת והמיתולוגיה. ציורו העצום, החתונה בקנה מוצב במוזיאון הלובר מול ציור המונה ליזה. נפוליון היה זה ש"ייבא" אותו מוונציה לפריס.

3.08.20 "קאנאלטו, טייפולו, ועד פרנצ'סקו אייץ" (הועבר מ-6.7.20) 
"המסע הגדול" (grand  tour) לאיטליה היה חשוב ומתבקש, במסלול הכשרתם של בני האצולה האירופאית, כאמנים וכבני אצולה הראויים למעמדם. הציירים קאנאלטו וגוארדי  שהנציחו  נופים עירוניים ואחרים בטכניקה המיוחדת להם, ספקו "מזכרות" לטיילים. ג'ובאני בטיסטה טייפולו וציורי הענק על גבי תקרות וקירות הכנסיות וארמונות האצילים, ופרנצ'סקו אייץ  שהתפרסם בציוריו ההיסטוריים, האלגוריות הפוליטיות והדיוקנאות יוצאי הדופן, נועלים את מסורת הציור הוונציאני במאות ה-18/19.

 


לרכישת כרטיסים 

יש להודיע מראש על ביטול רכישה ו/או העדרות ממפגש בסדרה (הרצאה, מופע)
במקרה של העדרות ואי ניצול כרטיס ו/או מפגש מתוך מנוי
ללא הודעה מראש, לא יינתן זיכוי או החזר כספי
יש לממש המנויים במהלך עונת הפעילות בלבד,
לא יכובדו מנויים / כרטיסים לאחר תום העונה.
ברכישה מקוונת (און-לין) של כרטיסים באתר בית אבא חושי,
בשורת החיוב בדוחות ללקוחות של חברות האשראי השונות, יופיע הכיתוב - כרטיסים תרבות ופנאי.

 

 לוח אירועים
<נובמבר 2020>
אבגדהוש
25262728293031
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293012345
תמונות מאירועים
חדשות
רכישה מקוונת

לרכישת כרטיסים 
ברכישה מקוונת (און-לין) של כרטיסים באתר בית אבא חושי,
בשורת החיוב בדוחות ללקוחות חברות האשראי השונות יופיע
הכיתוב - כרטיסים תרבות ופנאי.


כל הזכויות שמורות לבית אבא חושי, מרכז תרבות ופנאי - עיריית חיפה