ימי   שיבת   ציון
חלום  ומציאות

הרב  ד"ר  בני  לאו

 

קורות יהודי בבל, מיום שירדו מירושלים ועד לניסיונות ההתיישבות בארץ. הצהרת כורש בשנת 539 לפנה"ס שינתה את האפשרויות שעמדו בפני היהודים, ושוב עמדה להם הבחירה לעלות ולבנות את ביתם בארץ ישראל. סיפור העלייה, הסרבנות והדחיה, האנטישמיות שגאתה והולידה את העלייה השנייה. 


8 מפגשים בימי רביעי בשעה 19:30
מנוי 395 ₪ כרטיס בודד 65 ₪

 

13.11.19   "על נהרות בבל" 
בניגוד לדימוי של יהודי בבל "יושבים ובוכים בזוכרם את ציון", נראה תמונה של יהודים ששכחו את ציון, ובחרו לבסס חייהם בגולה. זו התמונה הראשונה של יהודי גולה שבנו קהילות מבוססות על אדמה לא להם. התקופה הנדונה מגלות יכניה ועד להצהרת כורש (תנך וממצאים היסטוריים)

11.12.19    תגובת היהודים להצהרת כורש החולמים והסרבנים  (ישעיהו הנביא - פרקי הנחמה)
החולמים והסרבנים (פרקי הנחמה של ישעיהו הנביא). ישעיהו בפרקי הנחמה מבקש לשדל את היהודים להאמין שה' קורא להם לשוב ולהתנער מתרדמת הגולה. בדברי הנביא מהדהד קולם של היהודים המהססים והמאוכזבים, אינם ממהרים לתת אמון מחודש, ובוחרים להישאר בגולה.

15.1.19    העלייה הראשונה  (ספר חגי וזכריה)
קבוצה קטנה של חלוצים, וכאלו שאין להם מה להפסיד, עולים לארץ ישראל בגל עליה ראשון. ספרי חגי וזכריה מתעדים את קשיי העלייה ואת מצב רוחם של העולים שנע בין יאוש לתקווה.

12.2.19    קליטת עליה ומפגשים עם תושבי הארץ השומרונים  (פרקים מספר עזרא) 
העולים בגל העלייה הראשון לא מצאו ארץ ריקה. יושבי השומרון ואזורי ההר היו שומרונים, שחלקם ראו עצמם כצאצאי שבטי ישראל. המפגש בין שתי הקבוצות יצר אינטראקציות לא פשוטות עליהן נעמוד דרך התנך והספרות החיצונית לו.

18.3.19    חלומות מתוקים ללא ריאליה  (ספר דניאל)
דניאל איש חמודות חי בימים שבין גלות יכניה לבין עלית בבל. הוא חלם והתפלל על ירושלים גם לפני כורש וגם אחריו. מדוע בוחר שלא לעלות לארץ ונשאר ספון בחלומותיו.  

22.4.19    התנפצות החלום לקול פטישי השנאה  (מגילת אסתר) 
מגילת אסתר נקראת בהקשר פורים ולא בהקשר היסטורי. קריאה כרונולוגית הופכת את הסיפור לדרמה. היהודים שבחרו להתבצר במנעמי הגולה ולא להאזין לדברי כורש. פטישו של המן עורר אותם בעל כרחם.

13.5.20    העלייה השנייה ומהפכת הרוח של עזרא ונחמיה 
ימי העלייה השנייה מאופיינים בפעילות נמרצת של נחמיה איש המדינה, ועזרא איש התורה. בכוחות משותפים חוללו השניים את המהפכה הגדולה ביותר בתולדות העם, והפכו את הדת לאקטיבית ויוצרת, אך נטולת ריבונות.

10.6.20    הפרופיל של יושבי הארץ וגירוש הנשים הנוכריות  (הנביא מלאכי) 
התיקון של עזרא ונחמיה כלל ניסיונות ליצור את הבידול היהודי "עם לבדד ישכון..", כולל הניסיון לבדל את הנשים הנוכריות. מה היו תוצאות מאבק זה, וכיצד צולחי את המעבר מתקופת המקרא לימי חז"ל בעזרת הנביא מלאכי.

 

 

לרכישת כרטיסים 

ברכישה מקוונת (און-לין) של כרטיסים באתר בית אבא חושי,
בשורת החיוב בדוחות ללקוחות חברות האשראי השונות יופיע
הכיתוב - כרטיסים תרבות ופנאי.

 


לוח אירועים
<אוקטובר 2019>
אבגדהוש
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789
תמונות מאירועים
חדשות
דיוור מקוון

מוזמנים להצטרף למאגר הדיוור המקוון לקבלת מידע מעודכן. אנא העבירו כתובת דוא"ל ומספר טלפון נייד להודעות על שינויים בלתי צפויים. ניתן להעביר גם באמצעות טופס קשר אתנו


רכישה מקוונת

לרכישת כרטיסים 
ברכישה מקוונת (און-לין) של כרטיסים באתר בית אבא חושי,
בשורת החיוב בדוחות ללקוחות חברות האשראי השונות יופיע
הכיתוב - כרטיסים תרבות ופנאי.


for f פייסבוק

for f פייסבוק
עידכון שוטף של פעילויות תרבות

find us like us


 


עידכוני מידע

מידע מפורט על סדרות המופעים וההרצאות תרבות נטו 2019/20


כל הזכויות שמורות לבית אבא חושי, מרכז תרבות ופנאי - עיריית חיפה