נפלאות החושים
ד"ר יוסי חלמיש, רופא העוסק בחקר המוח

חלקים  מאזורי המוח הגבוהים עוסקים בקליטה ועיבוד של מסרים אופטיים, אחרים בקליטת מסרים מהאף והפה לזיהוי טעמים וריחות. חיישנים תת-עוריים מסייעים בהתרעה וזיהוי סכנות, ובנוסף עיבוד תחושות הכאב במסלול בו נע מאזורי הגוף השונים לעבר המוח,  ותנועתו במוח עצמו וכיצד ניתן לדכא את תחושת  הסבל המתקיים בעת חישת הכאב.
"החוש השישי" - היה או לא היה ... ומה בין אינטואיציה אמיתית לתחושת בטן.  
כיצד משלב המוח אינפורמציה מחושים השונים כדי לשפר את התפקוד היום-יומי. 

 
8 מפגשים בימי שלישי בשעה 10:30
 מחיר מנוי עונתי 490 ₪ כרטיס בודד 80 ₪ הנחות לזכאים


31.10.17  
ראיה

כ-1/3 מאזורי המוח הגבוהים עוסקים בקליטה ועיבוד של מסרים אופטיים המגיעים מהעין. הכרות עם העין ומיקוד בניתוח מדהים של השנים האחרונות- "השתלת רשתית". חדירה לאזורי הראיה במוח, והבנת העיבודים הגבוהים של הראיה, והקשר בינם לבין תפקודי מוח אחרים. 
לעיתים עלולים להתרחש כשלים בעיבודים הגבוהים של הראיה, בהם: הדיסלקציה, עיוורון צבעים וחוסר יכולת לזהות פרצופים. הבנה חשובה בחקר המוח היא "המוח בורא לנו מציאות". הסבר הבנה זו והדגמתה בעזרת חשיפה לאשליות ראיה.

28.11.17 
טעם וריח
כל חומר מורכב מחלקיקים קטנים מאד - אטומים ומולקולות. תכונות מסוימות של אותם החלקיקים מאפשרות הפעלה של חיישנים בחלל הפה והאף, ליישום חוש הריח. המסר מהפה ומהאף נקלט באזורי מוח ייחודיים, ומחולל תגובת שרשרת מופלאה. אפשרות זיהוי טעמים וריחות, ועם זאת, ערוב פעילות מוחית נרחבת כמו רגשות, זיכרונות, שינוי מצב העוררות הגופנית. היכרות עם חושי הטעם והריח וחשיבותם הרבה של חושים אלו.

9.1.18   
מגע
לכאורה עניין פשוט, בכל מגע בחפץ חשים את צורתו, המרקם שלו, הטמפרטורה שלו וכו'. האמת היא שהדברים הרבה יותר מורכבים ומופלאים. היכרות עם החיישנים המצויים מתחת לעור, ומדווחים לאזורי המגע במוח אודות החפץ, בהקשר חברתי ואישי. ברמה הראשוניות נועד חוש המגע, לזהות סכנות ולהימנע מהן. ברמות גבוהות יותר, מאפשר חוש המגע להרגיש טוב יותר ולטפחו בהקשר חברתי ואישי.

20.2.18   
שיווי משקל
היכולת לייצוב עצמי, גם אם מצויים בתנועה מתמדת, אינה מובנת מאליה. המוח משקיע מאמצים רבים לאתר את השרירים הנדרשים לצורך איזונו. היכרות עם המרכיב הפרופריוספטי, המרכיב הווסטיבולרי והראייתי להקניית שיווי משקל. הבנת תופעות כמו ורטיגו, מחלת ים, ומה "הסוד" המאפשר רכיבה על אופניים ללא ידיים.

20.3.18   
כא
ב
הכרת המסע של הכאב מאזורי הגוף השונים לעבר המוח, ומסלולי הכאב במוח עצמו. 
שתי רמות עיבוד שונות לחלוטין של הכאב במוח. הרמה הראשונית - המודעות לכאב. הרמה הגבוהה יותר - הפירוש הרגשי שניתן לכאב. כיצד ניתן לדכא את תחושת הכאב עצמה, או לחילופין, כיצד ניתן לדכא את תחושת הסבל המתקיים בעת חישת הכאב. 

17.4.18   
אינקוגניטו
 
החוש השישי חי וקיים, פועל ומפעיל. כיום, מבינים החוקרים, כי באזורי המוח העמוקים (אזורי ה"תת מודע"), מתנהלות רשתות עצביות המעבדות מסרים מהסביבה, ומעבירות לנו אינפורמציה, המקדמת התנהלות מיטבית ביום יום, באמצעות האינטואיציה. כיצד מבדילים בין אינטואיציה אמיתית לסתם תחושת בטן.
דוגמאות ליישום יומיומי של אינקוגניטו, ודרכים לשיפור תפקודו.  
   

22.5.18  
שמיעה
אמצעי חשוב לייצוג העולם הסובב, הוא חוש השמיעה.  הכירות עם הרשת העצבית במוח, המשתמשת בקלט השמיעתי, כחומר גלם לתפקוד משמעותי בחיי היום יום. הקלט השמיעתי מהדהד במוח בהקשר של זיהוי טונים ומקצבים (כפי שתיארנו בהרצאה "מוח ומוסיקה"), אך אזורי עיבוד גבוהים יותר, מאפשרים תפקודי זיכרון שמיעתי (מהן השמיעה האבסולוטית והשמיעה היחסית), שפה שמיעתית, התמצאות מרחבית, והקניית אמפתיה.

12.6.18  
ערבול חושים
לאחר בחינת כל חוש כרשת עצבית עצמאית וייחודית, המהדהדת ברחבי המוח מאזורים נמוכים לעבר אזורים גבוהים יותר (המייצגים עיבוד ראשוני ועיבוד מתקדם לכל חוש בנפרד) ידון בהרצאה המסכמת המושג "השלם גדול מסכום חלקיו" וחשיבותו. הראיה, השמיעה, הריח, הטעם, המגע וכו', נתפסו כרשתות עצמאיות המעבירות מסר ייחודי מהעולם למוח. כיצד, אם כן, משלב המוח אינפורמציה מחושים שונים, כדי לשפר את התפקוד היומי, ומה קורה כאשר המוח מוצף בגירויים. עולמם המוזר של האנשים המבטאים "סינסטזיה"- הערבול החושי במיטבו.  

 

 

 

 

 

 

 

 

לוח אירועים
<מאי 2019>
אבגדהוש
2829301234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311
2345678
תמונות מאירועים
חדשות
for f פייסבוק

for f פייסבוק
עידכון שוטף של פעילויות תרבות

find us like us


 


דיוור מקוון

לקבלת מידע מעודכן הצטרפו למאגר הדיוור המקוון. אנא העבירו כתובת דוא"ל ומספר טלפון נייד להודעות על שינויים בלתי צפויים. ניתן להעביר גם באמצעות טופס קשר אתנו


ג'אז חם 2018/19

ג'אז חם 2019
מידע ורכישת כרטיסים 
04-8227850


תרבות נטו 2018/19

לאור שינויים שחלו בסדרות שונות מיום הפקת חוברות תרבות נטו רצוי לבדוק עדכוני מידע בקובץ תרבות נטו 2018/19  ובדף הפייסבוק


כל הזכויות שמורות לבית אבא חושי, מרכז תרבות ופנאי - עיריית חיפה